Вишиваночка – інтернет-магазин вишиванок

День вишиванки: історія свята та цікаві факти

Основним елементом Дня вишиванки є вишивана сорочка, що є символом національної самосвідомості українського народу. Давайте розглянемо історію цього свята, його значення та момент, коли украънськи пращури вперше одягли вишиванки.

Коли українці розпочали носити вишиванку?

Вишиванка, як символ культури України, має глибоке історичне коріння, які сягають далеко в минуле. Вже в давні часи вишивані мотиви прикрашали різноманітні предмети одягу, відзначаючи ідентичність та принадність до певного регіону чи родини. Однак саме з поширенням православ’я в Київській Русі розпочалось активне використання вишиванок як обов’язкового елемента народного вбрання.

З часом вишиванка стала не лише символом національної приналежності, але й важливим елементом української культури та традицій. Вона відображає багатство народної мудрості, символіку та історію. Кожен орнамент на вишиванці має своє значення, передаючи певні цінності та обрядовість.

День вишиванки: історія свята та цікаві факти
День вишиванки в Одесі

День вишиванки, як свято, було встановлено для вшанування та підтримки української культурної спадщини. Це щорічне свято відзначається в Україні та серед української діаспори в останній четвер травня. Це день, коли українці у всьому світі демонструють єдність та підтримку своєї національності , коли одягають вишиванку. Кожна вишиванка стає своєрідним прапором українства, який об’єднує людей навколо спільних цінностей та традицій.

У 1909 році у селі Мартинівка Черкаської області було виявлено скарбницю, в якій знайдено речі, що належать VI століттю. Поміж ними були дві статуетки чоловіків у довгих широких сорочках з вишивкою на грудях, які, за легендою, зображають давніх слов’ян (Роксолан, Язигів, Аорсів), які відзначалися носінням вишиванок, обрізанням волосся оселедцями та вирощуванням вус.

Самий стародавній екземпляр вишивки був виявлений у Миколаївській області. Це шматок пурпуру, вишитий золотом, що є частиною жіночого сарматського одягу. Його вік датується першим тисячоліттям нашої ери.

День вишиванки: історія свята

Лемя Воронюк, що заснувала День вишиванки

Уперше ідею відзначити Дня вишиванки було запропоновано студенткою Леся Воронюк факультету історії Чернівецького національного університету у 2006 році. Вона піддалась впливу свого знайомого, який постійно носив вишиванку. В тому році так багато студентів взяли участь у святкуванні, що в подальшому ця ініціатива отримала міжнародне визнання.

Зараз кожен українець, який розуміє значення традицій, носить вишиванку не лише на День Незалежності, але й у кожний третій четвер травня. Раніше в цей день проводилися різноманітні заходи, такі як конкурси “Найкраща вишиванка” або “Найкраще фото в вишиванці”. Але через карантинні обмеження та умови пандемії такі події припинено.

Цікаво, що у 2015 році була започаткована акція “Подаруй вишиванку захиснику”. В цій подї приймало участь більше 50 країн світу. Вишивані сорочки були передані бійцям АТО, які брали участь у бойових діях на сході України.

 акція "Подаруй вишиванку захиснику"

Як українці святкують День вишиванки

Спеціальних офіційних заходів на День вишиванки не заплановано, проте щорічно в Україні відбувається особливий флешмоб, коли люди обираються в національний одяг, фотографуються і діляться знімками у соціальних мережах. У мирний час у багатьох містах проводилися концерти, фестивалі, ярмарки та фотосесії, проте через війну масові заходи тимчасово заборонені. Однак, кожен, хто знаходиться у безпеці, може взяти участь у флешмобі, одягнувши вишиванку, як прояв підтримки духу українців та українських військових.

Якщо бажаєте купити жіночу вишиванку, завітайте на цю сторінку

Згодом виникла традиція проведення конкурсів у Інтернеті, таких як «Найкраща вишиванка» або «Найкраще фото» у вишиванці. Фотографії у вишиванках публікують не лише мешканці України, але й українці з-за кордону. У зв’язку з російсько-українською війною, що триває з 2014 року, це свято стало можливістю для актуалізації національної ідентичності українців. Попит на вишиванки зросло після широкого вторгнення Росії. Багато відомих особистостей активно просувають носіння вишиванок.

Спроби надати святкуванню статус державного залишилися невдалими. Однак Леся Воронюк вказує на те, що офіційний статус свята ставив би певні обмеження на учасників, тоді як його неофіційний характер надає більше вільності.

день вишиванки в Одесі

Популярність свята збільшується завдяки уявленню про вишиванку як оберіг і розповсюдженню інформації про регіональні традиції вишивання в Україні. Це сприяло використанню старовинних елементів вишивки у сучасному одязі. День вишиванки також став приводом для науково-популярних матеріалів, які розкривають історію та традиції як давнього, так і сучасного вишиваного одягу.

Як розпочалася мода на вишиванки

Початок використання вишиванок у моді має свої корені у 19-му столітті, коли письменник Іван Франко поєднав вишиванку з європейським костюмом, відкривши цікавий тренд. Свідки тих часів згадують: “Куди б він не з’явився, завжди привертав увагу своїм піджаком та вишиваною сорочкою поміж пишних комірців та краваток”.

У кінці 19-го століття увагу всієї Європи привернув український традиційний одяг, який уже не вражав оригінальністю. У 1876 році Олена Пчілка представила альбом українських вишивок, які зачарували європейських модниць, а в Україні розпочалися перші наукові дослідження вишивки.

На сьогоднішній день елементи української вишиванки активно використовуються в колекціях відомих світових дизайнерів та модних будинків, таких як Жан-Поль Готьє, Джон Ґальяно, Gucci, Valentino, Dolce Gabbana. У 2015 році американський Vogue визначив українську вишиванку одним з головних трендів сезону.

Зірки шоу-бізнесу також виявили зацікавленість у вишиванках. Під час проведення Чемпіонату Європи з футболу в 2012 році в Україні, Мадонна придбала собі українську вишиванку. Також вишиванки носять Міла Куніс, Діта фон Тіз, Сандра Буллок, Демі Мур.

В наш час дівчата вже не обов’язково вишивають вишиванки до весілля, їх можна легко придбати. Проте традиція вишивання оживає. Майстрині поєднують різні орнаменти та візерунки, дуже популярною стала квіткова вишивка. Крім того, сам крій сорочки змінюється відповідно до сучасних тенденцій. Якщо раніше переважали червоні, чорні та білі нитки, то сьогодні палітра набагато різноманітніша.

Окрім Дня вишиванки, українці все частіше обирають національний одяг і на інші святкові дні, такі як День Незалежності, День Конституції, День прапора, Великдень чи Різдво.

Отже, святкуємо День вишиванки разом, весело і не формально.

Магазин:
м. Львів, вул. Ференца Ліста,
Виробництво
м.Івано-Франківськ, вул. Федьковича 75
Шоурум:
м.Київ, вул. Хрещатик, 44

© Вишиваночка 2024 Всі права захищені.

Розробка сайту ФОП Чернов С.А. Тел.. 0996346707