Вишиваночка – інтернет-магазин вишиванок

Вишиванка у різних регіонах України

Вишиванка у різних регіонах України досить цікава тема, хто хоче дізнатись про більше про традиційний український одяг. Біла сорочка з пишними рукавами та унікальною вишивкою для українців завжди була не лише повсякденним одягом, але й чимось своєрідним, у якому закодоване послання до майбутніх поколінь.

Українці – це надзвичайні люди, які вміли транслювати красу навіть у повсякденних речах. Вишиванка, національний одяг, залишається актуальною і до сьогодні. Світові знаменитості, відомі не лише Мей Маск, знаходять в українському вишитому візерунками одязі натхнення для сучасних образів сучасного міста.

Поглиблюючись у вивчення культури нашої країни, ми дізнаємося багато цікавого, зокрема, що в кожному регіоні України існували свої закодовані знаки, які людьми вишивались на сорочках з натуральної тканини. Ми дослідили особливості малюнку візерунків у кожному регіоні країни та знайшли приклади сучасних вишиванок, які ідеально відтворюють культурні коди мешканок кожної області.

Отже, Вишиванка у різних регіонах України виглядає так:

Вінницька область (Поділля)

вишиванка вінницька область

Культура Вінниччини багатошарова і різноманітна, відображає багатовікову історію та вплив різних етнічних груп. Одним із визначних аспектів культури є народні традиції, включаючи народні співи, вишиванку, народні ремесла та святкування.

Найбільш цікавий період розповсюдження вишиванок у ХІХ столітті. Кожен регіон відрізнявся своїм стилем. Вишиванки розкішно різноманітні у кольоровій гамі, кожна з них вражає своєю унікальністю та вишуканістю. Кожна сорочка вишиванки вражає своїм візерунком, в якому переважає певний кольоровий тон. Тут ефектно застосовують різні стилі та техніки вишивки. Наприклад – настиланням, а також вишивка розписом, хрестиком, низь, вирізуванням та різноманітними видами мережок. Контурні шви вправно обрамлюють та з’єднують окремі орнаменти на сорочці, додаючи їм вишуканості та елегантності.

Дніпровщина, козацький край

вишиванка Діпропетровська область

Дніпровщина – край козацької доби. Козаки та вишиванки – це два символи української культури, які мають глибокі історичні корені та є важливою частиною національного спадку.

Традиційні методи вишивки на Дніпропетровщині включали в себе використання низької вишивки та ажурних мережок. Вишивки хрестиком в основному мали геометричні візерунки, а також рослинної тематики, які з часом набули геометричних рис. Манжети рукавів та горловина сорочок прикрашав чорний плис з нитками рызних кольорів. У чоловічих сорочках переважає червоні та чорні кольори.

Дослідники, які вивчали старовинні зразки вишивок з Дніпропетровщини, вражалися розмаїттям геометричних та символічних елементів. Вони відзначали: “На вишивках поєднуються хрести, свастика та коси хрести, а також зірки, ромби, квадрати, їх поєднання, трикутники, одні деталі вписувались в інші…, складно собі уявити”.

Волинь – земля Данила Галицького

вишиванка волинь

Одна з ключових рис культури Волині є народна мистецтво, таке як вишивка, вишиті рушники, різноманітні вироби з дерева та глини. Вишивка волинських виробів часто має свої унікальні мотиви та схеми, що відображають традиційні символи та елементи природи.

На Волині ми спостерігаємо багато ритмічного повторення різних геометричних елеменітв, таких як зірочки, ромби та зламані лінії. Дрібні елементи, що переплітались та вписувались один в одного, створювали гармонійний орнамент з візерунків. Серед усіх кольорів найбільш поширеним був червоний, а також використовувалися синій та чорний.

Одним із характерних прийомів для західноволинського стилю було розміщення вузенької смужки вишивки де згин рукава поруч манжета. Крім того, широко використовувалася техніка занизування – дуже старовинний метод, як імітацію човникового ткацтва, що формує чітку та просту композицію.

Донеччина. “Дике поле” та козацький край

вишиванка з донецької області

Традиції Донеччини відображають багатовікову історію та культурний досвід цієї області. Вишивки, художні вироби, народні обряди та звичаї відіграють важливу роль у житті місцевого населення. Наприклад, вишивані вироби мають свої унікальні візерунки, які відображають місцеві традиції та символіку.

Тут улюбленою була комбінація червоно-чорних кольорів на білому фоні. Вишиті сорочки прикрашалися мережкою та декоративними вирізами.

Якщо застосовувались мотиви рослинного світу, то це були розкішні квіти, цілі букети та гілочки дерев. Також зображували птахів. Наприклад, на весільних рушниках птахів сприймали як символ чарівності та казковості. Вишиванкам Донеччини характерні різні техніки, за винятком, можливо, лише яворівки і низинки. Колірну палітру для вишивки жіночої та чоловічої сорочок зазвичай обмежували червоними, чорними та білими кольорами. Оздоблювали рукави, іноді коміри та низ сорочки.

Житомирщина (чарівне Полісся)

вишиванка з житомирщини

На Житомирщини найбільше застосовувались техніки вишивання дрібним хрестиком та занизуванням. Щодо кольорів, вони часто поєднували синій, червоний та чорний. Геометричні фігурки, такі як хрестик, ромб, круг, зигзаг та розетки, були найпоширенішими. Такі мотиви додавали чимале символічне значення, а вишита сорочка з таким орнаментом призначалася для захисту свого власника від нечистої сили та негативу.

До того ж, серед розповсюджених в орнаменті були квітково-рослинні мотиви. Найстародавнішими з них були візерунки барвінку та берізки, а також хміль, виноград, ружі, яблуневі квіти та листя, які часто зустрічалися не лише на вишиваних сорочках, але й на інших виробах народної творчості, зокрема, на писанках.

Серед найпоширеніших технік були низинка, кучерявий стіб. А також техніка косої та прямої гладі. Основними елементами вишивки були ромби, які часто доповнювалися іншими візерунками. Також зустрічаються “кривульки” або зиґзаґи. Початково закарпатська вишивка відрізнялася геометричними формами, проте вже у ХХ столітті у неї проникли мотиви на рослинну тематику.

Запоріжжя колиска українського козацтва

вишиванка запоріжжя

Саме Запорізський край був осередком козацтва і відповідно тут концентрувалась культура та традицій нашого народу, також ремесел і одягу.

У чоловічій чумацькій сорочці, відомій по всій Україні, були широкі рукави, а вишивкою оздоблювали тільки комірець. Цікаво дізнатись, що такі рукави виконували роль певного прапора, що подавав сигнал під час переправи крізь дніпровські пороги. Вишиті сорочки чумака завжди були вишуканими. Комір, зазвичай, прикрашала лиштва, а пазуха дополвнювалась вирізами, а рукава також могли мати вирізування з лиштвою.

На Запоріжжі застосовувались всі основні фігури та їх поєднання: кола, що означали сонце, в центрі яких розміщувалися розетки, складені з ромбів. Ромб був як самостійною фігурою або поділеним на частини, а також містили крапки посередині.

Стародавня Київщина

вишиванка київська область

Стародавній Київ, що об’єднав навколо себе слов’ян у міцну державу Русь. Давні племена Київщини такі як сиверяни та древляни були тісно повязані з природою. Це відображається як на знахідках предметів побуту, так і прослідковується у вишиванках на тему рослин. Це геометричні орнаменти та візерунки квітів, листя, гілок кущів, …

Були притаманні чорні, білі – та коралово-червоні відтінки. Переважно використовувався білий колір та трішечки зеленого з червоним невеликими вкрапленнями. На сорочках часто зустрічалися стилізований малюнок  виноградних грон, хмелю, ромби та інші геометричні фігурні елементи. Був період коли у вишивці одягу використовулись сині нитки з бавовни “заполоч”. Однак з часом вони були замінені на чорні, тому що синій колір не тримався та швидко вигорав.

Закарпаття

вишиванка закарпатська область

Традиції Закарпаття відображають багатовікову культурну спадщину цього регіону. Вишиванки Закарпаття відомі своєю барвистістю та різноманітністю візерунків, які часто відтворюють символіку рослин, тварин та геометричних форм. Також варто відзначити унікальність народної архітектури, різноманітні народні обряди та звичаї, які додавали колориту культурному обличчю цього регіону.

Закарпатська вишивка славиться своєю неймовірною різнобарвністю та густотою вишивки – традиційно можна нарахувати більше десятка різних кольорів. Практично в кожному селі в цьому регіоні можна було зустріти свій власний “улюблену” спектр кольорів: від фіолетов-чорної та вишневої до блакитно-зеленої. Червоний колір, у випадку поєднання з чорним, завжди виділявся особливою насиченістю.

Луганщина – схід українського сонця

вишиванка луганська область

Культура Луганщини відображає багатий історичний та культурний контекст регіону. Наприклад, мальовниче село Старобільськ на Луганщині славиться своїми народними традиціями. Тут збереглися унікальні народні ремесла, такі як вишивка, виготовлення килимів та гончарство.

Вишиванка у різних регіонах України має свій стиль і особливості. У луганських вишивках особливою є багатобарвність візерунків, виконаних хрестиком за допомогою грубої нитки, що створює ефект рельєфності. Традиційно поєднуються різні за текстурою нитки, що теж додає об’єму візерунку. Вишивали тут завжди як хрестиком, так і гладдю. Навикі вишивання на Луганщині передавалося з покоління в покоління. Цікаво, що дівчатка починали навчатись вишиванню ще з дошкільних років. Тому що дотримуються старовинної традиції щоб на день сватання вони мали мати як мінімум 12 вишитих власноруч рушників.

Кіровоградська область

вишиванка кіровоградська область

На стародавньому традиційному одязі Кіровоградщини можна помітити символіку ранніх землеробів, яка збереглася до нашого часу. Тут зображється Велика богиня в образі, яку вшановували трипільці. Вона часто представлялася малюнком пташки або світового дерева. Також можна було зустріти цікаві символи, наприклад, двоголового орла, який відображав жіночу та чоловічу природу одночасно (цей символ взяли для себе й росіяни).

Пізніше стали поширеними різнобарвні пишні мотиви орнаментів, де геометричні фігурки поєднувалися з зображеннями рослин. На вишивках зустрічалися вазони, квіти, листя та бутони. Самобутнім був шов, відомий як “солов’їні вічка”, коли виколювали невеликі дірочки на полотні.

Львівщина, галицький край

вишиванка львівська область

Вишиванка у різних регіонах України мають чимало спільного але львівська вишивка відрізняється своєю унікальністю з використанням білого простору між деталями малюнка, що створює враження прозорості та легкості у вигляді сорочки.

Вишивки з Львівщини, які найбільше вишивались хрестиком та стеблинкою, нагадують витончене мереживо. Дрібна квіткова сітка чорного кольору гармонійно поєднується з візерунками червоного, зеленого, жовтого та синього кольорів. Яворівський район характерний своєю унікальною технікою: маленькі деталі утворювались з окремих контурів, таких як клинці, сосонки з кривульками. Вони вишиті різнобарвною ниткою: синьою, блакитною та зеленою. На жіночій білизні вишивались рукави з манжетами, а також утворювали на грудях незначний виріз.

Херсон – батько причорноморських міст

вишивка херсонщини

Херсонщина – степовий край чорноморського узбережжя. Регіон відомий своєю великою різноманітністю культурних та історичних пам’яток, таких як старовинні фортеці, православні монастирі та церкви, археологічні знахідки.

А ще Херсонщина це край родючих черноземів, безкрайні поля жита, кавунів, та соняшнику, Тому й на вишивках ми бачимо рослини та квіти на сорочках як жіночих, так і чоловічих, ще з середини XIX століття. Так як саме родюча земля є головним багатсвом краю, то одним з найпоширеніших мотивів є “Світове дерево”, Воно символізує прародительку – Матір-Землю. Також часто зустрічалися символічні зображення тварин, таких як зозуля, півень, кінь та олень. Традиційно на херсонських вишивках використовували чорні нитки. Популярною також була вишивка “білим по білому”, що додавала виробам особливого шарму та вишуканості.

Івано-Франкіщина: чарівний край Черемоша й Прута

івано-франківська вишиванка

Івано-франківщина відома своєю багатошаровою історією, багатством культурних традицій та природною красою. Це і фанстастичні краєвиди природи: чарівні гірські хребти, живописні річки, озера. Це край відомий своїм багатим фольклором, включаючи народні пісні, танці, ремесла та обряди. А також своїми літературними традиціями та відомими письменниками, такими як Іван Франко, Василь Стефаник, Леся Українка…

Вся ця неймовірна суміш природи, традицій, культури відображається символічними чіткими геометричним орнаментом у вигляді однієї широкої смуги, створюючи динамічний орнамент. Тут застосовуються старовинні місцеві техніки, такі як “колення” і “кручення”, для виконання яких потрбіна неабияка майстерність. Рукави на сорочках завжди пишно декоруються. В одній вишиванці можуть поєднуватись різні техніки вишивки. Це “білим по білому” та “писаних”, коли деталі повністю “замальовуються” нитками.

Вишиванки села Космач мають свою особливість. Барвисті жіночі сорочки мають горизонтальні уставки, де переважно красується яскрава осіння гамма. Снятинські вишиванки славляться “рукавами-червонянками”, вишитими з бавовни. Цікаві також покутські сорочки. Місцеві назви візерунків, такі як “зерняткова”, “клинчаста головочка”, “кучері звіздаті”, “вусата ціль”, “черковці”, “сливковий”, “чубаті” додають їм своєрідності та колориту.

Одещина – бесарабська перлина України

вишиванка одеської області

Вишиванка у різних регіонах України важко уявити без Одещини. Це унікальний регіон нашої країни де переплились безліч культур і народів. Крім українців це і болгари, грекі, татари, гагаузи, молдавани, росіяни. Саме тому на одеських сорочках можна бачити вплив не тільки українські мотиви, але й молдавські або румунські. Вишиванки створювались із бавовняного полотна. Малюнками були релігійні мотив, також природні (рослини, птахи) та геометричні орнаменти, що несли в собі сакральний закодований зміст про свій рід. Ромби, квадрати. та лінії символізували сили природи.

Традиційні одеські сорочки відомі своїми пухликами. Пухлик, який розташовується на рукаві нижче плеча, надає рукавам об’ємної пишності. Широкий вертикальний комірець густився у дрібні “зморшки”, які прикрашали тоненьким рубчиком. Верхній край рукавів прикрашали, а нижній вишивали геометричними та візерунками рослинної тематики вишиті хрестиком. Основні кольори що застосовувались це червоно-чорні або жовто-сині. Краї рукавів мали вузьку смужку для завершення вигляду сорочки.

Черкащина – серце України

вишиванка черкащини

Сама центральна область України. Звідси родом пророк і духовний батько народу Тарас Шевченко. Край славиться своїм минулим, працьовитими людьми та багатством регіону. А також народними обрядами, фольклором та ремеслами.

Вишивка з Черкащини дійсно має свої неповторні особливості і відмінності від вишивки інших регіонів України. Описані вами риси вишивки з Черкащини відображають багатий культурний та національний спадок цього регіону:

  1. Складність та витонченість вишивки: Дрібні стібки та геометричні візерунки, які утворюють складні малюнки, свідчать про високий рівень майстерності та великий обсяг ручної праці, вкладеного у кожну вишиванку.
  2. Унікальність малюнка: Візерунки, розміщені горизонтально на рукавах жіночих сорочок, є відмінністю цієї вишивки від традиційних вертикальних або розсіяних узорів.
  3. Використання золотистих відтінків: Вишивка з використанням золотистих відтінків, від жовтого до вишневого, надає їй особливого блиску та вишуканості.
  4. Регіональні відмінності: Порівняно з південними районами Чернігівщини, де переважає вишивка на білій основі з вкрапленням червоного та чорного, вишивка з Черкащини має свої унікальні кольорові палітри та орнаменти.
  5. Культурний контекст: Особливості вишивки відображають місцеві традиції, звичаї та естетичні уподобання черкащан, роблячи її невід’ємною частиною культурного обличчя регіону.

Чернігівщина

чернігівська вишиванка

Чернігівщина неймовірно багата на історію та культуру і традицію. Це мабуть найбільший за кількістю вишивання регіон. Вишивають тут майже в кожному селі. Неймовірно широкий асортимент вишивання: сорочки, хустки, наволочки, рушники, простирадла, скатертини, жіночі спідниці, підризники та головні убори. Вишивка характеризується простим, чітким, зрозумілим геометричним орнаментом і деталями. Тут присутні елементи рослин, дерево життя, символи сонця, птахів.

Для цього регіону притаманні білі вишивки, вишитим білою ниткою або з додаванням червоного і чорного. Вони виконуються дуже мілкими стібками. Вони нагадують вишивку бісером. Для виконання таких вишивок застосовувалися надзвичайно тонкі ниточки. А це вимагало від майстрині високого рівня вправності. З метою підсилення загальної виразності вишивки застосовувалися різноманітні типи швів, такі як ажурні із гладдю. Досить модна була також ажурна вишивка.

Полтавщина – земля, де сплітається історія, традиції та природа

вишиванка з полтавщини

Регіон відомий своєю багатошаровою культурою, включаючи українську народну музику, танці, театр і мистецтво взагалі. Полтавські пісні та мелодії, а також народні обряди, зберігаються та передаються від дідусів-бабусь до наступних поколінь. Відмінна вишивка, кухня, народні ремесла та звичаї регіону створюють унікальну етнографічну картину Полтавщини

Характерною ознакою полтавської вишивки є ніжна палітра кольорів та використання пастельних відтінків. Ця техніка вишивки часто передбачає використання білих ниток на білому фоні для створення геометричних орнаментів, що асоціюються з морозними візерунками. Окрім того, вишивка часто включає комбінації геометричних елементів з мотивами рослинного світу. Для підсилення ефекту та надання вишивці особливого виразності, додавали нитки попелястих кольорів, що доповнювали загальний вигляд та надавали йому глибини.

Кажуть, що техніка вишивання по-полтавськи вимагає найвищого рівня майстерності серед всіх видів. Це лічильна гладь та лиштва, що найбільш «рідна» для аолтавчанок. Наприклад, жіночу полтавську вишиванку можна впізнати за неймовірно насиченим, складним та одночасно витонченим кольоровим оздобленням, а також ніжними деталями рукавів.

Харьківщина (Слобідська Україна)

вишиванка харьківська область


Ця земля пережила період великого розквіту української культури і була свідком спроб її заглушити. Харьківщина це унікальні народні звичаї, висока шана до мистецтва, а також розвинута спадщина у галузі літератури та музики.

Багатобарвні сорочки з цього регіону вишивали товстими нитками, що створювало вишитому орнаменту виразну рельєфність. Однією з особливостей таких сорочок є різноманітність кольорів у візерунках. Найпоширеныша техніка майстринь це хрестик або напівхрестик.

Характерні для цього регіону були поліхромні орнаменти, але вони не обмежувалися конкретною гамою кольорів або візерунком, який би був притаманний лише цій місцевості.

 Сумщина – край давнiй i легендарний

сумщимна вишиванка з сумської області

Сумщина, той край де збереглось багато місцевих традицій у фольклорі, танцях, звичаях, ремеслах і побуті. Тут відтворюються старовинні звичаї та ритуали. Традиційні народні ремесла, такі як вишивка, вибивання з металу та різьблення по дереву, передаються з покоління в покоління та активно розвиваються в сучасному контексті.

Сорочки-вишиванки Сумщини переважно наслідують полтавський стиль. Вони відрізняються використанням білих ниток для гладдю, вирізування, набирування та різноманітних мережок. Також є характерними орнаменти та різнокольорові візерунки. Вишивали дрібним хрестиком і напівхрестиком, і також грубою ниткою виконується рельєфне вишивання . У вишивках зустрічаються геометричні та рослинно-геометризовані взори, а серед зооморфних мотивів переважають птахи, такі як орли, лебеді, голуби з каченятами.

Крим, перлина Чорноморського узбережжя

Кримські татарки мали певну пристрасть до вишивання, і, звичайно, їхні витвори відрізнялися від більшості типово традиційних вишиванок материкової Україні.

Особливий акцент ставився на контрастах, аналогічних тим, які можна помітити на народних верхніх одягах. Найчастіше можна побачити орнаменти квітів ніжних відтінків, в яких кожна квітка підбиралася уважно.

Основні символи, які майстри часто використовували, включали вигнуту гілку як жіночий знак, що означав мінливість і динамічність, та родове дерево як чоловічий знак, що символізував надійність і силу. Квіти, такі як гвоздика, тюльпани і рози, також мали свої символічні значення – вони відображали різні аспекти життя. Крім цього, часто зустрічається символ “марам” у вишивці і орнаментах, особливо на головних уборах і поясах, що символізував “дерево життя”.

Миколаївщина – край лиманів, моря і степів

вишиванка з миколаївщини

Жіночі вишиванки з цього краю відзначені своїми неповторними особливостями: чотирикутний виріз навколо шиї та вільні, без зборок у зап`ясті рукави. Особлива увага в їх вишивці приділялась стилізованим рослинним мотивам. Це сосонки, дубове листя, шишки хмелю, різноманітні квіти та квітучі гілки. Цікаво, що лінія, що використовувалася як розмежувальний елемент вишивки, мала символічне значення, представляючи землю або межу між добром і злом. Також відомі сорочки в оздобленні зооморфними мотивами.

В березні 2023 року розпочалася навчальна програма з назвою «Миколаївська вишиванка з таврійським розписом», яка була оголошена Русланою. Основною метою цієї програми є розширення кола знавців унікального регіонального розпису по-таврійськи. Планується спільно з тренерами та педагогічним складом створити новий бренд (образ ) – миколаївську сорочку, використовуючи таврійський орнамент.

Тернопільський край

вишиванка з тернопільщини

Регіон славиться своїми фольклорними святкуваннями, фестивалями, ярмарками та традиційними релігійними обрядами. Неповторні місцеві традиції проявляються у вишивці, народних ремеслах, музиці, танцях та кулінарних звичаях. Важливим аспектом культури Тернопільщини є збереження та передача місцевої історії та спадщини через покоління.

Більшість районів Тернопільщини майстрині вишивання застосовували геометричні візерунки. А також переважно насичались темними кольорами. Особливо на Борщівщині, яка прославилася своїми унікальними вишиванками по всьому світу, часто зустрічалися рукави цілком зашитими з виразним переважанням чорного орнаменту, що символізувало трагічні сторінки історії краю. А також косі смуги поздовж з повторюваними деталями.

Також найпоширеніший мотив Тернопільщини це калина. Часто вишиті дві пташки розділяли галузки ягід. Характерна для цієї місцевості була вишивка нитками з вовни, в якій візерунки були чіткими, контрастними та мали об’ємні елементи.

Чернівецька область

вишиванка чернівецька область

Вишивка краю це в основному одноколірність. Зооморфний орнамент часто вишивали білою гладдю. А також був дрібний хрестик, кручениий шов та штаповка. Іноді застосовувались нитки золоті або срібні, а також вовна, бісер чи шовк з металевими блискітками.

Так в Застанівському районі осбливість вишивання полягали у поперечних смугах по 2…7 смуг, складених з дрібних геомеричних деталей з використанням жовтих та світло-зелених кольорів.
Кіцманський район модними були досить крупні візерунки з рослин, зокрема букети руж, а також можна було зустріти зображення птахів.

Висновок

Вишиванка у різних регіонах України це досить велика тема і важко розказати і вмістити всі особливості кожного регіону в одній статті. Тому коротко охопили з кожної області лище загальну інформацію. Далі на сторінках нашого сайту будемо розказувати ретельно по кожному регіону. А наостанок пропонуємо переглянути це відео.


Магазин:
м. Львів, вул. Ференца Ліста,
Виробництво
м.Івано-Франківськ, вул. Федьковича 75
Шоурум:
м.Київ, вул. Хрещатик, 44

© Вишиваночка 2024 Всі права захищені.

Розробка сайту ФОП Чернов С.А. Тел.. 0996346707