Вишиваночка – інтернет-магазин вишиванок

Вишиванка як оберіг і символ працьовистості українців

Вишиванка – це не лише символ здоров’я, краси та щасливої долі, але й оберіг, що втілює національну гордість, порядність та чесність. Це також вияв національної самосвідомості та святковості, що є невід’ємною частиною українського етносу.

Вишиванка як оберіг і символ народу

В минулому вишиванку вважали святинею, передавали з покоління в покоління як реліквії, що мають захищати від ударів долі та негативних енергій. Ця сорочка має глибокий зв’язок із родовою пам’яттю, оберігаючи нащадків від злих сил.

Сорочка, яка стала одним із найдавніших елементів одягу, виконувала подвійну роль – як натільний, так і верхній одяг. В різних регіонах вона набувала свого унікального стилю, орнаменту та фасону. Процес її виготовлення був трудомістким, але кожна деталь, особливо вишивка, мала своє особливе значення.

Вишиванка як оберіг

Вишиванка слугувала не лише елементом одягу, а й функціонувала як оберіг, що переносив магічну силу, приховану в самій тканині. Легенда про вишивану сорочку, що захищала від пошесті, підкреслює важливість цього символу в народних уявленнях.

Щоб зберегти характер і традиції різних регіонів, вишивані сорочки відрізнялися орнаментом, технікою виконання та гамою барв. Символічні візерунки, такі як барвінок, яблучне коло, дерево життя, мак, рута та інші, несли на собі стародавні уявлення про щасливе та безпечне життя. Однім словом – вишиванка як оберіг життя.

Колекція вишиванок з Національного заповідника “Замки Тернопілля”

Нині значна частина вишиванок Збаражчини зберігається у Національному заповіднику “Замки Тернопілля”. Кожна з них є унікальною, вражаючи своєю красою та різноманіттям орнаментів. Експозиції в музеях Тернопільщини відображають велике значення вишиванки в культурі та історії регіону.

Велика частина одягу представлена в приміщеннях палацу “Народний одяг”, “Ремесла краю”, включаючи жіночі костюми та блузки, які вражають своєю вишивкою, а також чоловічі сорочки, виготовлені як на фабричному, так і на домотканому полотні. Спеціальні експозиції в обласному краєзнавчому музеї м. Тернопіль та філіалі Національного заповідника “Замки Тернопілля” в смт. Вишнівець виставляють вишиті сорочки Збаража, декоровані рослинним орнаментом.

Чоловічі вишиванки у фондах заповідника

У фондах Національного заповідника “Замки Тернопілля” зберігається понад 150 чоловічих сорочок, виготовлених із фабричного та домотканого полотна. Вони мають прямий крій і круглу горловину, оздоблені геометричним вишивкою за технікою “хрестик”. Домінуючими кольорами у вишивці є червоний, чорний та зелений.

Частину чоловічих сорочок зберігають у фондах, де кілька екземплярів представлені в експозиціях. Особливість деяких сорочок полягає в вишивці на чорній тканині. Більшість їх датують серединою XX століття, але особливе місце займає старовинна сорочка кінця XIX століття на домотканому полотні з геометричною вишивкою (Тк-124; КН – 1589).

Основу жіночого вбрання Тернопільщини складала довга сорочка зі стоячим коміром та манжетами-дудицями, які відзначались геометричною вишивкою, виконаною за технікою “хрестик”. Усередині XIX століття сорочки мали круглу горловину та багату декоративну вишивку на рукавах. Кольорова гама оздоблення включала чорний, червоний, зелений та жовтий відтінки.

Колекція жіночих сорочок

У фондах Національного заповідника “Замки Тернопілля” знаходиться понад 200 жіночих сорочок, вишитих практично на всій площині. Оздоблені головним чином геометричною та рослинною вишивкою технікою “хрестик”, вони різняться за пошиттям, кроєм і горловиною. Є різноманіття горловин – круглі, трикутні, квадратні чи комір-стійка. Домінуючі кольори вишивки – чорний і червоний, доповнені зеленим, жовтим і помаранчевим (початок XX століття).

Вишивка Збаража залишається не тільки традиційною частиною українського одягу, але також використовується для створення виставок та виставлення ляльок-мотанок. Збаразька вишивка, разом із калиною та пшеничним колоссям, продовжує служити символом України, вражаючи своєю красою та національною спадщиною. Замковий палац князів Збаразьких є основним оберігом і охоронцем цінних зразків збаразької вишивки та вишиванок, що зберігають і розкривають багатства історії та культури цієї землі.

Памятаємо культурні традиції народу, та те що вишиванка як оберіг і символ народу.

Магазин:
м. Львів, вул. Ференца Ліста,
Виробництво
м.Івано-Франківськ, вул. Федьковича 75
Шоурум:
м.Київ, вул. Хрещатик, 44

© Вишиваночка 2024 Всі права захищені.

Розробка сайту ФОП Чернов С.А. Тел.. 0996346707